Subskrybuj: Posty | Komentarze

Studia, które kreują przyszłość

Jeszcze kilkanaście lat temu studia dawały absolwentom ogrom możliwości. Ciężko było wyobrazić sobie, by osoba z wyższym wykształceniem nie mogła znaleźć dla siebie dobrej pracy. Dziś jednak jest inaczej. Powodem tego jest wzrastająca ilość szkół wyższych, studentów oraz poziomu nauczania. Z tego też powodu wybór odpowiednich studiów to ważna decyzja strategiczna, która może zaważyć o całym dalszym życiu. Pojawia się tu pytanie, jakie studia wybrać, by nie mieć problemów ze znalezieniem dobrego zatrudnienia.

Podczas wyborów studiów należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwszą z nich jest wybór kierunku studiów. Każdego roku pojawia się ranking najczęściej wybieranych kierunków oraz tych, na które w danym momencie jest największy popyt z punktu widzenia pracodawców. Należy jednak mieć na uwadze to, że za parę lat sytuacja ta może się zmienić. Dlatego też, wybierając kierunek dla siebie, bierzmy pod uwagę nie tylko osobiste preferencje i zainteresowania, ale także perspektywy zawodowe. Dobre kierunki studiów to takie, których nie kończy co roku tysiące absolwentów. Warto więc unikać kierunków typu „finanse”, „rachunkowość”, gdyż znajdują się one niemal w każdej uczelni i szkole wyższej. Z kolei kierunki ścisłe są mało oblegane, choć bez odpowiednich predyspozycji ich ukończenie może być trudne. Dobrze też postawić na filologie, zwłaszcza języków obcych. Te kierunki nie występują w większości uczelni, a języki obce są zawsze pożądane w różnego rodzaju zawodach.

Gdy już wybierzemy dla siebie odpowiedni kierunek, pomyślmy o tym, czy wybrać studia niestacjonarne czy stacjonarne, a więc zaoczne czy dzienne. Każda z opcji ma swoje niewątpliwe zalety. Pracodawcy preferują studia stacjonarne – więcej czasu na naukę to lepsza wiedza i więcej posiadanych umiejętności. Coraz więcej też mówi się o niskim poziomie studiów zaocznych, zwłaszcza w prywatnych szkołach wyższych. Jednak studenci zaoczni mają czas, by podczas studiów zadbać o doświadczenie zawodowe. Mogą już wtedy znaleźć zatrudnienie w swojej branży, co z pewnością zadziała na ich korzyść podczas poszukiwań pracy już po ukończeniu nauki.