Subskrybuj: Posty | Komentarze

Studencie, zdobądź doświadczenie zawodowe

Gdy po ukończeniu studiów szukamy swojej pierwszej wymarzonej pracy, musimy mieć świadomość tego, co tak naprawdę liczy się dla pracodawców. Ukończone studia nie są tu kwestią pierwszorzędną, gdyż co roku tysiące absolwentów kończy w Polsce dany kierunek. Dużo większe znaczenie ma doświadczenie zawodowe – okazuje się więc, że najbardziej pożądanym profilem pracownika to osoba młoda, po studiach oraz z doświadczeniem zawodowym. Wbrew pozorom połączenie tych oczekiwań nie musi być niemożliwe. Wystarczy pomyśleć o tym już w czasie studiów. A możliwości jest naprawdę wiele. Można pokusić się o znalezienie pracy w swojej branży lub po prostu postawić na dobre praktyki, a nawet staż w czasie wakacji.

Najtrudniejszym wyzwaniem jest znalezienie pracy zgodnej z kierunkiem studiów jeszcze przed ukończeniem nauki. Praca dla studentów jest łatwiejsza do zdobycia przez studentów zaocznych – są oni bowiem bardziej dyspozycyjni. Osoby studiujące w trybie stacjonarnym mają najczęściej szansę jedynie na pracę w weekendy lub wakacyjną, co wyraźnie zmniejsza ich szanse na zdobycie doświadczenia zawodowego w trakcie studiów.

Jeśli nie możemy poszczycić się w CV pracą w swojej branży, pochwalmy się dobrymi praktykami lub stażem. Dobre praktyki zawodowe mogą mieć bowiem dla pracodawcy takie samo znaczenie, jak wykonywana wcześniej praca na etat w swojej branży. Aby praktyki faktycznie miały duże znaczenie, poszukajmy liczącej się na rynku firmy. Duże i znane przedsiębiorstwa często szukają studentów, którzy są zdolni i faktycznie chcą coś osiągnąć i zdobyć nową wiedzę oraz umiejętności. Nie każdy chętny ma szansę dostać się na takie praktyki. Mało tego, ci którym się to uda mogą nawet otrzymywać za nie całkiem satysfakcjonujące wynagrodzenie. Podobnie jest ze stażem pracy. Staże dla studentów warto odbywać w wakacje. Nie trzeba ich realizować w wakacje poprzedzające ostatni rok studiów. Można zacząć już wcześniej, co sprawi, że posiadane doświadczenie zawodowe będzie jeszcze bogatsze (zakładając, że co wakacje uda nam się zrealizować jakieś ciekawe praktyki studenckie lub staż).