Subskrybuj: Posty | Komentarze

Pierwsze wrażenie u pracodawcy czyli CV

Nie od dzisiaj wiadomo, że pierwsze wrażenie jest zawsze najważniejsze w kontaktach międzyludzkich, także tych między pracodawcą a przyszłym pracownikiem. To pierwsze wrażenie budujemy za pomocą wysyłanych dokumentów aplikacyjnych, wśród których na pierwszy ogień zawsze idzie Curriculum Vitae, czyli życiorys powszechnie nazywany CV. Teoretycznie wszyscy wiemy, co w takim dokumencie powinno być zawarte – nasze dane osobowe, wykształcenie, dotychczasowo wykonywane prace i tym podobne informacje. A jednak bardzo często pojawia się dylemat, jak napisać dobre CV, bo w przeciwnym wypadku pracodawca nie wyodrębni naszej kandydatury spośród setek innych zgłoszeń.

W przypadku CV, tego dobrze napisanego, trzeba zwrócić uwagę na dwa jego aspekty – formę i treść. Jeśli chodzi o to pierwsze kryterium, musimy zadbać o to, by cały dokument nie zajmował więcej niż 1 strona formatu A4. Poszczególne segmenty CV powinny być przejrzyste i wyraźnie od siebie oddzielone, oczywiście musimy unikać wszelkich błędów ortograficznych oraz interpunkcyjnych. Z kwestii formalnych nie zapominajmy o zdjęciu w prawym górnym rogu oraz danych osobowych w lewym górnym rogu. Ponadto, nasze zgłoszenie okaże się nieważne, jeśli nie znajdzie się w nim specjalna klauzula do CV na temat zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacyjnych.

Gdy już opanujemy formę, musimy zadbać o odpowiednią treść. Tu pamiętajmy przede wszystkim o tym, by zamieszczać informacje, które faktycznie mogą zainteresować danego pracodawcę. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odpowiadamy na jakąś ofertę pracy, powinniśmy dostosowywać do niej swój życiorys – gdy aplikujemy na sprzedawcę, pracodawcę nie będzie interesować kurs fotografii itp. Zasada ta dotyczy zarówno wykształcenia, doświadczenia zawodowego, jak i posiadanych umiejętności, mocnych stron oraz zainteresowań – bo pamiętajmy o tym, że zainteresowania w CV bywają równie istotne dla pracodawcy jak pozostałe segmenty. One bowiem sugerują, jaki mamy charakter i jakimi jesteśmy ludźmi.