Subskrybuj: Posty | Komentarze

Jak dać się zauważyć pracodawcy

Odpowiadając na interesującą ofertę pracy, mamy nadzieję, że spośród setek zgłoszeń pracodawca zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną właśnie nas. Wśród przesyłanych dokumentów powinien znajdować się list motywacyjny. Należy zadbać o to, by wysyłany dokument zachęcał do przeczytania go.

List motywacyjny musi odpowiednio prezentować się zarówno pod kątem formy, jak i treści. Nie powinien on zajmować więcej niż jedną stronę formatu A4. Oczywiście musimy pamiętać, by w lewym górnym rogu umieścić swoje dane osobowe oraz kontaktowe, natomiast w prawym górnym rogu (ale nieco niżej niż swoje dane) zapisujemy odbiorcę listu motywacyjnego. Ponadto, podobnie jak w przypadku CV na samym dole listu motywacyjnego umieszczamy specjalną klauzulę dotyczącą udzielenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacji.

Ważna jest również kwestia tego, jak napisać list motywacyjny pod kątem zawartej w nim treści. Naczelną zasadą, o której niestety często się zapomina, jest to, że list motywacyjny nie powinien powielać wiadomości, które zostały przedstawione w życiorysie (CV). Nie wymieniamy więc ponownie, jakie skończyliśmy studia, kursy czy też dotychczas zajmowane stanowiska pracy. Zaznaczamy natomiast to, co zyskaliśmy podczas studiów czy też jakie, jakie nowe umiejętności zyskaliśmy w poprzednich miejscach pracy. List motywacyjny powinien być dla pracodawcy informacją o tym dlaczego powinien on wybrać właśnie nas. Pamiętajmy też o tym, by rozpocząć list od informacji, gdzie znaleźliśmy dane ogłoszenie o pracę.