Subskrybuj: Posty | Komentarze

Szkolenia na instruktorów nauki jazdy

Nowelizacja ustawy dotycząca kierujących, która weszła w życie 19 stycznia 2014 dotknęła nie tylko osób, które ubiegają się o zdobycie prawa jazdy, ale i osoby, które przeprowadzają dla nich kursy. Ci, którzy przeszli już szkolenia na instruktorów, nawet kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat wcześniej, odtąd muszą odbywać jeszcze obowiązkowe, coroczne, trzydniowe warsztaty. Warsztaty obejmują zarówno zagadnienia praktyczne jak i teoretyczne. Generalnie mają składać się z trzech modułów, pierwszy dzień to zajęcia teoretyczne z przedmiotów: psychologia, metodyka nauczania, prawo o ruchu drogowym, technika kierowania i obsługa pojazdu, bezpieczeństwo ruchu drogowego, zasady prowadzenia OSK oraz omówienie najczęstszych błędów popełnianych przez instruktorów w czasie szkolenia i kursantów w czasie egzaminu. Dzień drugi i trzeci to natomiast zajęcia praktyczne zarówno na placu manewrowym, jak i w ruchu drogowym. Brzmi znajomo? Faktycznie, widać duże podobieństwo ze szkoleniami nauki jazdy dla laików. Ciekawe, że instruktorzy którzy swoje prawo jazdy zdali już dawno temu, przeszli też szkolenia na instruktorów nauki jazdy i obecnie sami uczą  innych zachowania na drodze, muszą wrócić na pozycję ucznia.

02Obowiązkowe warsztaty już na samym początku podzieliły instruktorów, normalne jest, że dodatkowe obowiązki zawsze wywołują sprzeciw i falę krytyki, zwłaszcza, że koszty ma z własnej kieszeni pokryć właśnie instruktor. Chociaż szkolenia mają odbywać się tylko raz na rok, a ich cena zaczyna się od około 200 złotych, oczywiście zależy głównie od miasta oraz ilości ośrodków, oferujących takie usługi. Z pewnością jednak uderzy to głównie w instruktorów, którzy pracy w szkole kierowców nie traktują jako główne źródło dochodów, ale jako sposób na dorobienie do pensji, te kilkaset złotych może być dla nich zbyt dużą sumą i sprawić, że dodatkowa praca przestanie się opłacać.

Z pewnością jednak przepis ten wyjdzie na korzyść wszystkich kursantów, mimo iż instruktorzy odpowiednie kursy zdali i w większości mają praktykę, która pozwala im z powodzeniem szkolić nowych kierowców, dodatkowe szkolenia nigdy nie zaszkodzą. Odświeżenie i utrwalenie kwestii teoretycznych oraz przećwiczenie umiejętności praktycznych tylko podniesie ich kompetencje. Warunkiem musi być jednak poważne podejście do sprawy i przejście kursów w sposób solidnie, a nie jedynie odsiedzenie koniecznych godzin i przejeżdżenie palcu oraz zaliczenie ruchu drogowego, a i takie sytuacje z pewnością będą się zdarzały. Nie jest jednak możliwe sprawdzenie akurat tego aspektu, należy ufać, że instruktorzy to ludzie odpowiedzialni, którzy podchodzą do swojej pracy profesjonalnie.