Subskrybuj: Posty | Komentarze

Rodzaje outplacementu i ich zastosowanie w praktyce

Outplacement jest rozwiązaniem, które niesie ze sobą dużo korzyści, w związku z czym wiele firm jest zainteresowanych jego wdrożeniem we własnej działalności.

Przypomnienie – outplacement to zbiór działań, jakich celem jest aktywna pomoc skierowana do zwalnianych pracowników, mająca za zadanie ułatwić im pozyskanie nowego zatrudnienia.

Outplacement grupowy

Outplacement grupowy stanowi metodę, która ma szansę sprawdzić się w momencie zwalniania większej liczby osób. Podobne kroki pracodawców często są szeroko komentowane przez opinię publiczną i mogą mieć wpływ na sposób, w jaki dana firma jest postrzegana, dlatego zastosowanie outplacementu grupowego bywa podyktowane między innymi względami wizerunkowymi.

Decydując się na wdrożenie outplacementu na uwadze należy mieć przede wszystkim potrzeby uczestników. Planowane czynności muszą być bowiem dopasowane do indywidualnej sytuacji pracowników. Outplacement grupowy często zasadza się na przykład na takich formach pomocy, jak dzielenie się profesjonalną wiedzą na temat dokumentów niezbędnych w czasie procesu rekrutacyjnego.

Outplacement indywidualny

Outplacement indywidualny natomiast jest stosowany w przypadku, kiedy zwolnienia dotyczą pojedynczych pracowników. Podobnie jak w odniesieniu do outplacementu grupowego, bardzo duże znaczenie ma prawidłowe skomponowanie planu działania, który musi odpowiadać na potrzeby konkretnych osób.

Outplacement powinien wyposażyć odbiorców w przydatną wiedzę, dzięki której będą mogli wejść na rynek pracy o wiele lepiej przygotowani. Może on obejmować również specjalistyczne zaplecze informacyjne w temacie zakładania swojej działalności gospodarczej. Bardzo często outplacement indywidualny wskazuje możliwe rozwiązania zawodowe, a specjaliści w ramach prowadzonych zajęć podpowiadają, w jaki sposób efektywnie pokierować rozmową kwalifikacyjną, żeby prawidłowo odpowiedzieć na pojawiające się pytania i w pełni zaprezentować zalety swojej kandydatury.

Należy pamiętać, że outplacement, zarówno grupowy, jak i indywidualny, może zaproponować pracownikom również wiele innych form specjalistycznego wsparcia. Jednak nadrzędnym celem wszystkich czynności jest skuteczna pomoc w znalezieniu nowej pracy.