Subskrybuj: Posty | Komentarze

Praca w górnictwie – czy ciągle opłacalna? Zarobki, warunki pracy

Jak wygląda praca w górnictwie? Czy opłaca się ją podjąć? Czy zarobki rzeczywiście są wysokie? Jak przedstawia się kwestia bezpieczeństwa?

Jaka jest sytuacja górnictwa w Polsce?

Polskie górnictwo nie ma się najlepiej. Ten stan trwa już od jakiegoś czasu. Chociaż spółki węglowe realizują wielomilionowe inwestycje, wydobycie stale spada. Sytuację górnictwa opisuje m.in. serwis Teberia, podejmujący zróżnicowane zagadnienia dotyczące tego sektora. Jak się okazuje, jednym z licznych problemów jest brak rąk do pracy pod ziemią. Starsi pracownicy odchodzą, a napływ nowych jest ograniczony, ponieważ spada liczba absolwentów szkół górniczych.

Dlaczego pracownicy nie garną się do górnictwa? Przecież tyle się mówi o wysokich zarobkach i górniczych przywilejach, takich jak, chociażby wcześniejsze emerytury. Czyżby rzeczywistość nie wyglądała tak różowo, jak przedstawia się w opinii publicznej? Przyjrzyjmy się dokładniej tej sprawie.

Ile zarabia się w górnictwie?

Jeśli chodzi o kwestię zarobków w górnictwie, łatwo jest zostać wprowadzonym w błąd. Jeśli śledzi się temat pobieżnie, można wyrobić sobie przeświadczenie, że w górnictwie zarabia się krocie, tymczasem rzeczywistość przedstawia się nieco inaczej. Winne takiemu mylnemu przeświadczeniu są niektóre analizy statystyczne, posługujące się uśrednionymi wartościami. Na przykład raport Głównego Urzędu Statystycznego z początku 2018 roku wskazywał, że średnia górnicza pensja wynosi około 13 tys. brutto.

Właśnie ta kwota wciąż bywa przywoływana w temacie zarobków w górnictwie, choć w rzeczywistości przeciętny górnik pracujący na dole nie ogląda takich pieniędzy. Winą za przekłamania należy obarczyć zastosowane narzędzie średniej statystycznej. W statystykach górniczych zarobków uwzględnia się nie tylko pracowników dołowych, ale także kierownictwo, a więc na przykład wszelkiego rodzaju prezesów.

Co więcej, zliczana razem przez GUS sekcja „górnictwo i wydobywanie” obejmuje wydobywanie podziemne, odkrywkowe i za pomocą odwiertów kopalin, które w naturze występują jako ciała stałe, ciekłe lub gazowe. Co to oznacza? Otóż w takim zestawieniu znajdują się również pensje pracowników czołowych przedsiębiorstw w tych branżach, takich jak Lotos, Orlen, PGNiG czy KHGM.

Narzędziem, które lepiej oddaje wysokość wynagrodzeń, jest mediana, czyli wartość środkowa, dzieląca zbiór wynagrodzeń na dwie części. W przypadku górnictwa mediana wynosi 4554 zł brutto, co oznacza, że połowa pracowników zatrudnionych w tym sektorze zarabia powyżej tej kwoty, ale druga połowa poniżej. Połowa górników otrzymuje pensje w przedziale 3493-6045 zł, ale aż ćwierć zarabia poniżej 3493 zł brutto. Najmniej zarabiają młodzi górnicy, którzy dopiero zaczynają pracę w tym zawodzie. Rzadko mogą liczyć na więcej niż 2500 zł brutto.

Jakie są warunki pracy w górnictwie?

Praca w kopalni nie należy do bezpiecznych ani komfortowych. Osoby trudniące się wydobyciem muszą pracować pod ziemią, gdzie warunki nie sprzyjają zdrowiu. Panuje tam wysoka temperatura i wilgotność powietrza. Dodatkowo stężenie tlenu jest niskie w stosunku do dwutlenku węgla, co powoduje trudności z oddychaniem. Podziemia posiadają własny mikroklimat, pełny bakterii i grzybów. W powietrzu unosi się pełno kurzu, co w dłuższej perspektywie może wywołać pylicę, która jest najbardziej typową dla górnictwa chorobą zawodową.

Złe warunki pracy niekorzystnie odbijające się na zdrowiu mają działanie długofalowe. Ale praca w górnictwie obfituje też w innego typu zagrożenia, które mogą natychmiastowo skutkować śmiercią lub kalectwem – wybuchy metanu, toksyczne gazy, odrywające się skały, porażenia prądem czy wypadki z udziałem maszyn. Praca ta jest więc ryzykowna.

Należy oczywiście pamiętać, że górnictwo to nie tylko pracownicy dołowi. Również na powierzchni zatrudniony jest spory personel, dbający o to, by wydobycie i praca kopali przebiegała sprawnie i bez przestojów. Praca na powierzchni jest naturalnie dużo bezpieczniejsza dla zdrowia i życia zatrudnionych.