Subskrybuj: Posty | Komentarze

Jaką szkołę wybrać po gimnazjum?

college-04Pytanie, które kłębi się w głowie każdego młodego człowieka, który powoli zaczyna myśleć o swojej przyszłości. Co dalej zrobić ze swoim życiem? Iść do liceum, a później na studia? A może wybrać szkołę zawodową i mieć fach w ręku, który zapewni przyszłość? Jeśli masz podobny dylemat koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, a być może łatwiej będzie Ci rozwiązać ten niecierpiący zwłoki problem. Zapraszamy do lektury!

Czy warto iść do liceum, a później na studia?

Jeszcze do niedawna była to najpopularniejsza ścieżka wybierana przez uczniów gimnazjum. Większość wybierała licea ogólnokształcące nie tylko ze względu na chęć podjęcia dalszej nauki na studiach wyższych, ale głównie dlatego, że zwyczajnie nie wiedzieli, co robić dalej. Licea zaś pozwalały przemyśleć prze 3 lata swoje życie i dalszą ścieżkę kształcenia. Jak jest obecnie? Podobnie, chociaż można zauważyć, że tendencja powoli się zmienia i głównym motywem wybierania liceum staje się chęć dalszego kształcenia, a nie „przezimowania”. Jak wiele jest osób, które po szkole średniej de facto wybiera się na studia? Coraz mniej. A przynajmniej liczba ta powoli zrównuje się z uczniami, którzy znacznie wcześniej decydują się na podjęcie pracy zawodowej. Może to przez nasycony magistrami rynek pracy, a może przez fakt, że młodzi ludzie widzą przyszłość zupełnie gdzie indziej?

Szkoła zawodowa i technikum kluczem do pewnej przyszłości

Choć jeszcze niedawno szkoły te świeciły pustkami, dziś przeżywają swoisty renesans. Młodzi ludzie widzą bowiem, że wyłącznie w konkretnym zawodem i umiejętnością w ręku są w stanie szybko stanąć na własnych nogach i zapewnić sobie godne warunki życia. Mimo pędu za pieniądzem i technologicznym światem do łask wracają zawody rzemieślnicze, takie jak fryzjer, krawiec, kaletnik, czy cukiernik, o czym świadczą piętrzące się w agencjach pracy takich jak https://www.gppeople.pl/ oferty pracy dla osób z takim kierunkowym wykształceniem. Młodzi ludzie stawiając więc na paradoksalnie przyszłościowe kierunki, nie tylko po to, by pracować w zawodzie, ale po to, by otwierać własne biznesy, które odpowiadałyby na zapotrzebowanie rynku. To rozsądne podejście, które zapewnia im i ich rodzinom godny byt.

Jaką decyzję podjąć?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie będzie aż taka prosta. Uzależniona jest bowiem ona od Twoich naturalnych preferencji i predyspozycji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by łączyć fach w ręku i prowadzenie własnej dochodowej firmy. Taką możliwość daje Ci nauka w technikum – tam zdobywasz zawód, ale również zdajesz maturę, która pozwala Ci na dalsze kształcenie. Może warto przemyśleć właśnie tę opcję?