Subskrybuj: Posty | Komentarze

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

jobs-plrozmowa-o-praceRozmowa kwalifikacyjna to najczęściej jeden z pierwszych etapów rekrutacji na dane stanowisko pracy. Właśnie podczas niej specjalnie wykwalifikowany rekruter lub potencjalny pracodawca ocenia, czy zaproszony kandydat spełnia określone wymagania. Jak przygotować się do tego ważnego spotkania? O czym należy bezwzględnie pamiętać, a czego unikać?

Właściwe przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej pomoże nam uniknąć błędów, które przekreślą nasze szanse na otrzymanie wymarzonego stanowiska. Co zatem warto wiedzieć?

Pierwsze wrażenie

Spotykając się z kimś po raz pierwszy, w ciągu zaledwie kilku sekund jesteśmy w stanie ocenić, jakie wrażenie na nas wywarł. Decydujący jest zazwyczaj moment powitania; szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, w jaki sposób podajemy rękę osobie, z którą będziemy rozmawiać. Unikajmy „bezwładnej dłoni”, wystrzegajmy się jednak również zbyt energicznego potrząsania ręką. Podczas powitania postarajmy się być pogodni i uśmiechnięci  to pozytywnie wpłynie na postrzeganie naszej osoby przez rozmówcę.

Ważny jest także nasz wygląd – wybierzmy ubranie, w którym czujemy się swobodnie, ale pamiętajmy, by był to jednocześnie strój czysty i elegancki. Panie, które szykują się na rozmowę kwalifikacyjną powinny zadbać o to, by ich makijaż był jak najbardziej naturalny – wyzywający make-up jest w takiej sytuacji zdecydowanie nie na miejscu.

Czego możemy spodziewać się na rozmowie rekrutacyjnej?

Większość rozmów kwalifikacyjnych rozpoczyna się od pytań, które mogą nieco zminimalizować stres kandydata – pracodawca zazwyczaj stara się poprowadzić krótki dialog na dowolny, neutralny temat. Często osoba przeprowadzająca rozmowę przechodzi następnie do przedstawienia firmy i stanowiska, na które aplikujemy; zwróćmy uwagę na to, czy to, co słyszymy, pokrywa się z tym, co było umieszczone w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

Jak łatwo się domyślić, po krótkim wstępie przychodzi czas na właściwą część rozmowy. Osoba rekrutująca zadaje kandydatowi pytania, które mają potwierdzić prawdziwość danych zawartych w nadesłanym CV; nie ma w tym niczego dziwnego, zważywszy na fakt, że wiele osób umieszcza w życiorysie nieprawdziwe informacje.

Rekruter decyduje się na ogół na zadanie dodatkowych pytań – mogą być związane z wymaganiami finansowymi kandydata, jego dyspozycyjnością lub aspiracjami. Nierzadko osoba przeprowadzająca rozmowę chce sprawdzić także rzeczywiste umiejętności kandydata – rekruter może poprosić o wykonanie krótkiego zadania lub testu (w zależności od stanowiska, na które aplikował kandydat).

Jak przygotować się do rozmowy?

Warto zapoznać się z profilem firmy, do której aplikujemy, a także z jej dotychczasowymi osiągnięciami w branży. Przypomnijmy sobie podstawowe pojęcia i terminy, o które może nas zapytać potencjalny pracodawca; przeanalizujmy także wymagania umieszczone w ogłoszeniu rekrutacyjnym i zastanówmy się, na czym może polegać sprawdzenie naszych umiejętności. Przede wszystkim jednak postarajmy się podejść do rozmowy optymistycznie – otwarty i pewny siebie kandydat szybciej przekona do siebie rekrutera.